جمعه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۸ Friday, 26 April , 2019
مهر ۱۸, ۱۳۹۶ کد خبر : 22347 خبرها

نمایش « رقص روی یک پا» در رشت به روی صحنه می رود

نمایش (( رقص روی یک پا ))از سوی واحدهنرهای نمایشی حوزه هنری گیلان به روی صحنه می رود.

نمایش « رقص روی یک پا» در رشت به روی صحنه می رود

محمد پورجعفری مسول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گیلان گفت :این نمایش برداشتی است از کتابی به همین نام که خاطرات شفاهی اسماعیل یکتایی لنگرودی آزاده و جانباز ۷۰ درصدی دوران دفاع مقدس است که به قلم مصطفی مصیب‌زاده به نگارش درآمده و توسط انتشارات سوره مهر به عنوان اثر ملی منتشر شده است.
وی ادامه داد:اسماعیل یکتایی از آدم‌هایی است که با حضور در فضاهای مختلف، جنگ را با گوشت و پوست خود لمس کرده است. یکتایی دو سال و نیم از عمر خودش را در اردوگاه‌های عراق سپری کرد. کسی که حتی در دوران اسارت هم امید را از یاد نبرد و با تمام فشارها و شکنجه‌ها، تا جایی که می‌توانست زندگی را برای خود و هم‌بندانش آسان کرد. او در طول دوران اسارت درس خواند و درس داد، شکنجه شد و خم به ابرو نیاورد. تا آخرین لحظه مبارزه کرد و به امید آزادی، روزهای تلخ تنهایی را پشت سر گذاشت تا شهریورماه ۱۳۶۹ که لحظه رهایی فرا رسید.
مسول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری گیلان افزود:یکتایی لنگرودی نامی آشنا در عرصه دفاع مقدس گیلان و ایران است؛ جانباز هفتاد درصدی که همواره و در طول سال‌های پس از اسارت با کلام نافذش روایتگر دلاورمردی‌های مردم این سرزمین بوده و هست، روایت‌هایی که در حوزه هنری گرد آمدبسیار تاثیرگذار و تکان دهنده است. تقریبا همه آن چیزی است که «اسماعیل» از دوره کودکی تا «قربانگاه» اردوگاه‌های عراق در دل داشت و بر زبان جاری کرده است.
پورجعفری افزود: روزبه قیاسی از درام نویسان جوان استان برگردان کتاب را به نمایشنامه انجام داده و مصطفی غلامی کارگردانی اثر را برعهده دارد.همچنین ارشد امیر اسکندری از بازیگران توانمند استان درنقش اسماعیل یکتایی روایتگر این اثر خواهد بود.
وی ادامه داد:احوزه هنری گیلان در نظر دارد روند تولید تئاترخاطرات تاریخ شفاهی براساس کتاب های منتشر شده خود را ادامه دهدتا این کتاب ها به صورت تئاتر درمعرض دید عموم قرارگیرد.

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید

بدون نظر