جمعه, ۶ اردیبهشت , ۱۳۹۸ Friday, 26 April , 2019
مرداد ۸, ۱۳۹۶ کد خبر : 20964 گفتگو

قدسیه خاک: لزوم برنامه ریزی مسئولان برای کاهش دغدغه های اقتصادی هنرمندان

هنرمند جوان گیلانی تاکید کرد: باید دغدغه های اقتصادی هنرمند کاهش یابد تا وی بتواند با خیال آسوده تری به دغدغه های اجتماعی و اجرای هنری بپردازد .‌

قدسیه خاک: لزوم برنامه ریزی مسئولان برای کاهش دغدغه های اقتصادی هنرمندان

فرهنگسرای مجازی رشت در پی سلسله مصاحبه هایش با هنرمندان جوانی که پا به عرصه تئاتر نهادند این بار به سراغ قدسیه خاک رفت و گفت و گویی را با وی انجام داد که در ادامه می خوانید:

تئاتر را از کى و کجا شروع کردید؟

من از سن ۱۴ سالگی در کلاس بازیگری شرکت می کردم و در دوران مدرسه نمایش کار می کردم .
اما به طور حرفه ای از ۵ سال قبل تئاتر را دنبال می کنم .
بهترین کارى که از نظر خودتون اجرا کردیدکدام اثر یا آثار بودند؟
کار خوب در این حرفه از نظر مخاطب  باید از فروش گیشه و تاثیر گزاری بر مخاطب سنجیده شود .
ولی هر بازیگری می داند که حس بعد از اجرای نمایش مهم ترین چیز است .
در میان کارهایی که در ۵ سال آخر دوره هنری ام انجام دادم ؛ از کارهای جدی نمایش آرش از بهرام بیضایی که دستیار کارگردان بودم و در بین کارهای کودک : نمایش شکارچی و دام که من نقش روباه را ایفا کردم و بازی در نمایش ماه و خورشید که نقش هاپو را داشتم؛ احساس خوب من بعد از کار برایم بسیار جذاب بود و به حسی که میخواستم رسیدم ‌.

آیا این کار را به صورت حرفه ای دنبال می کنید؟
بله من کم کار میکنم اما گزیده شده و حساس هستم در انتخاب ؛ چون معتقدم اجرای زیاد مهم نیست بلکه اجرای هنری و درست مهم تر است.
مشکلات نمایش گیلان از نظر شما چیست؟
رقابت ناسالم مهم ترین مشکل کنونی است و گروه ها به جای اینکه رفیق باشند اغلب رقیب هستند . کسی نگران جایگاه و شان تئاتر نیست ، البته هستند آدم هایی که قلب و روحشان را برای هنر واقعی کنار گذاشته اند اما محدودند اینگونه افراد و کمبود سالن برای اجرا از مشکلات مهم دیگر است که گاهی واقعا اتفاقات مهمی را شامل می شود .
آخرین کارى که ارائه کردید؟
نمایش خیابانی پرواز ۲۲۲ بود که برای جشنواره دانشجویی کار شد و به عنوان کارگردان حضور داشتم و خدارو شکر به کمک یک گروه خوب و استادم توانستم جایزه کارگردانی را از آن خودم کنم .


در چه مرحله اى از این حرفه هستید و تا کجا پیش خواهید رفت ؟
من هنوز خودم را یک هنرآموز می بینم و هر هنرمندی می داند که هنر را پایانی نیست . هر کار یک تجربه است و من هر روز نکته جدیدی می آموزم . کسی که حس بعد از یک اجرا را تجربه کرده باشد هرگز نمی تواند تئاتر را به راحتی کنار بگذارد .
من نمی دانم انتهای این نامتناهی کجاست و پاسخ قطعی ندارم برای این سوال شما …
خواسته درونیتان از تئاتر چیست؟
از نظر جنبه فردی برای خودم تنها هدفم رسیدن به آرامش است ، آرامشی که من بعد از هر اجرای خوب حس میکنم قابل مقایسه با هیچ حسی نیست.
من فقط بخاطر آن حس خوب اجرا میکنم.


جایگاه تئاتر گیلان را چگونه ارزیابى می کنید؟
گیلان با توجه به سابقه هنر و فرهنگی که دارد و به دلیل داشتن هنرمندهای بسیار عالی و مستعد پتانسیل  بسیار بالایی برای تئاتر دارد ؛ و با توجه به این همه پتانسیل انتظار بسیار بیشتری می رود که این انتظار هنوز برآورده نشده است.
چه پیشنهادى براى ارتقاى جایگاه تئاتر  دارید؟
این دو جنبه دارد یکی از طرف هنرمندان باید صورت گیرد و جنبه دیگر از طرف مسئولین این حرفه …
اول اینکه نمایش هایی که انتخاب و اجرا می شود تا حد امکان به جنبه هنری آن توجه شد منظور من از هنر روح حقیقی آن است . به قول ژان انوی “هنر ؛ تراشیدن سنگ است “و اینکه این سنگ رو چطور می تراشی اهمیت بسیار دارد.
و دوم اینکه مسئولین بر تعداد سالن های نمایش بیفزایند و به هنرمند بیشتر اهمیت دهند . ابتدا باید دغدغه های اقتصادی هنرمند کاهش یابد تا وی بتواند با خیال آسوده تری به دغدغه های اجتماعی و اجرای هنری بپردازد .‌ (هنرمند با روح حساس احتیاج به توجه دارد و اینکه گاهی مشکلات اقتصادی باعث می شود که هنرمندان این عرصه به گیشه اهمیت بیشتری دهند تا روح هنری یک اثر )


آینده را چگونه ارزیابى مى کنید؟

امیدوارم که آینده هر روز بهتر شود و هنر گیلان به حدی که لایق آن است برسد و شان هنر و هنرمندان این حرفه آن طور که باید حفظ شود .
اگر قرار باشد اتفاقی برای تئاتر و نمایش استان روی دهد دوست دارید آن اتفاق چه چیزی باشد؟
اتفاقات خوب مادی و معنوی .
حل مشکلات بیمه و در نظر گرفتن حقوق مناسب برای هنرمند ، بودجه مناسب حتی شده به صورت وام برای هنرمندان با استعداد و خلاق برای به ثمر رساندن اجراهایشان.
اتفاقات معنوی به طوری که تئاتر استان به جایگاهی که در گذشته داشته بازگردد.
به امید آن روز که اجراهای قوی در سالن های متعدد ببینیم و سالن های تئاتر پر شود از مخاطبان مشتاق .

همه این ها اتفاقاتی است که خیلی ها را خوشحال و آرام می کند .

دوست دارید این مصاحبه چگونه به پایان برسد؟
سپاسگزارم از توجه شما و من خوشحالم  کسانی هستند که دغدغه جایگاه تئاتر را دارند و به هنرمندان این حرفه احترام میگذارند .

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال کنید

بدون نظر